STAROŽITNOSTI

Starožitnosti  (anglicky antiques) sú zberateľsky zaujímavé a vyhľadávané predmety z rôznych umeleckých a technických smerov. U nás sa za starožitnosti považujú predmety vyrobené do konca druhej svetovej vojny. Avšak táto hranica sa neustále posúva. Záujem o zbieranie starožitností sa datuje až do antiky. Veľký rozmach zaznamenalo v období renes...

Starožitnosti  (anglicky antiques) sú zberateľsky zaujímavé a vyhľadávané predmety z rôznych umeleckých a technických smerov. U nás sa za starožitnosti považujú predmety vyrobené do konca druhej svetovej vojny. Avšak táto hranica sa neustále posúva. Záujem o zbieranie starožitností sa datuje až do antiky. Veľký rozmach zaznamenalo v období renesancie. Zvýšený dopyt po kvalitných starožitnostiach neutícha ani dnes. Okrem samotných zberateľov sa o starožitnosti začala zaujímať aj ďalšia významná skupina ľudí. Investori.

ČÍTAJTE VIAC

STAROŽITNOSTI Je tu 410 produktov.

Podkategórie

 • PORCELÁN

  Porcelán je keramická hmota, ktorá vzniká vypálením keramického cesta. To je tvorené zmesou kaolínu, ostriva a taviva. Porcelán v dnešnej podobe bol objavený v siedmom storočí v Číne. Odtiaľ sa neskôr dovážal do Európy a v 17. a 18. storočí bol veľmi cenený. Začiatkom 18. storočia sa začína s jeho výrobou v Európe. Vznikajú prvé porcelánky. Vyrábajú sa úžitkové i dekoračné predmety. Ide najmä o taniere, misy, poháre, šálky, vázy a sošky s ľudskými i zvieracími motívmi. Postupne sa porcelán stáva bežnou súčasťou v každodennom živote človeka.

 • KERAMIKA

  Keramika sa vyrába vypaľovaním v peci pri vysokých teplotách. Jej využitie je všestranné. V súvislosti so zberateľstvom ide najmä o dekoračné a úžitkové predmety dennej potreby. Sú to napríklad figurálne a zvieracie sošky, taniere, vázy, poháre, džbány, krčahy, krígle, misy a rôzne iné predmety. V rôznych oblastiach sa vyrábala odlišná keramika. Líšila sa napríklad farbou hliny, dekorovaním a glazúrou. Niektorá bola vyrábaná bez dekoru, iná zasa prekypovala pestrofarebnosťou. Keramika tak nielen skrášlila naše domovy, ale nám aj do veľkej miery uľahčila veľa každodenných činností.  

 • SKLO

  Sklo je pevná látka, ktorá sa vyznačuje zväčša priehľadnosťou, tvrdosťou a zároveň krehkosťou. Prvé nájdené sklenené výrobky sa datujú do obdobia 3000 rokov pred Kristom. Okrem umelo vytvoreného skla poznáme aj sklo, ktoré sa nachádza priamo v prírode. Ide o obsidián, ktorý sa používal na výrobu jednoduchých nožov a nástrojov. Od tých čias prešla výroba skla dlhú cestu. Nielenže má rôzne tvary a farby, ale vyrába sa aj rôznymi spôsobmi. Dnes zberatelia zbierajú rôzne predmety vyrobené zo skla. Ide predovšetkým o sklenené karafy, poháre, džbány, misy, taniere, vázy, šálky a sošky. Zberateľsky zaujímavejšie sú ručne vyrábané kúsky. Zručnosť starých majstrov dnes priťahuje zberateľov viac, ako kedykoľvek predtým.

 • PLATNE

  Čoraz viac ľudí sa vracia k zbieraniu gramofónových platní. Nejde len o samotné zbieranie, ale aj o počúvanie hudby. Najskôr však musíte platňu vybrať z obalu a očistiť ju. Potom ju vložiť do gramofónu, nastaviť ihlu a už sa len nechať unášať hudbou. Neopakovateľné momenty, ktoré si vychutná len skutočný milovník platní.

  Koncom 19. storočia vynašiel gramofónovú platňu Emile Berliner. Za základ mu poslúžil zvukový valček, ktorý vymyslel T. A. Edison. Niekoľko desaťročí platne a valčeky spolu súperili. Avšak nakoniec sa platne stali víťazom. Po druhej svetovej vojne sa rozšírili v dnešnej podobe do celého sveta. Sú vyrobené z PVC (vinyl) a na trh ich ako prvá priniesla spoločnosť Columbia Records. Najbežnejšie formáty platní sú SP (single play), EP (extended play) a LP (long play).

na stránku
Zobrazených 1 - 12 z 410 položiek
Zobrazených 1 - 12 z 410 položiek