Čo ma priviedlo k zberateľstvu?

Toto je príbeh z dávnych čias. Z čias, kedy som mal čerstvých 17 rokov. Vôbec som netušil, že niečo také ako zbieranie starých mincí, bankoviek či známok existuje.

Jedného upršaného dňa sa to však všetko rýchlo zmenilo.


V jeseni 2006 som začal navštevoval tretí ročník na strednej škole v Michalovciach. Jeden deň v týždni sme začínali vyučovanie až druhou hodinou. Keďže som z dediny do Michaloviec som cestoval autobusom. Prichádzal som v tento deň asi hodinu pred začiatkom vyučovania. Mal som teda hodinu na prechádzanie sa a túlanie po meste.

Pri jednej z mojich prechádzok sa rozpršalo a ja som sa utekal skryť do najbližších otvorených dverí. Boli to dvere obchodného domu, v ktorom bolo niekoľko obchodíkov. Keď som vybehol na poschodie v jednom z výkladov som uvidel staré bankovky a mince.

Nechápajúc som sa pozeral do výkladu. Bolo to fascinujúce. Objavil som obchod, kde sa predávali mince. Doposiaľ som nemal ani len tušenie, že niečo také existuje. Bol síce ešte zatvorený, no to čo som v ňom uvidel ma veľmi nadchlo a hneď poobede som ho navštívil. Za pultom stál starší pán a priateľsky ma privítal. Vtedy som ani len netušil, že najbližšie dva roky ho budem navštevovať skoro každé popoludnie. Dnes sú z nás dlhoroční priatelia.


Moje zberateľské začiatky

Po príchode domov som začal pátrať po starých minciach. Našiel som krabičku od žuvačiek, v ktorej mal otec odložených pár bankoviek a mincí. Tie sa stali na čas centrom mojej pozornosti. Prezeral som si ich každý večer dookola.

Neskôr som sa začal vypytovať ľudí vo svojom okolí, kto by mi mohol prispieť do zbierky nejakým kúskom. Ľudia boli ochotní a radi mi darovali pre nich nepotrebné haraburdy. Poväčšine by aj tak časom skončili v koši. Boli teda radi, že sa ich zbavili.

Zároveň som nakupoval od pána z obchodíku. Ako študent strednej školy som si toho nemohol veľa dovoliť. Snažil som sa ušetriť každú korunku, aby som si za ňu kúpil nejakú mincu, bankovku alebo známku.
Jedného dňa sa všetko zmenilo

Domov sme si nechali zaviesť internet. Nastal tak najzásadnejší zlom v mojej „zberateľskej kariére“. Objavil som nevyčerpateľný zdroj informácií a nové možnosti, ako si dopĺňať zbierku mincí, bankoviek a známok.

Zároveň tak ako každý zberateľ aj ja som mal zberateľské prebytky, ktoré som nepotreboval. Väčšinou išlo o mince, bankovky a známky, ktoré som už vo svojej zbierke mal a teda viac rovnakých kusov som nepotreboval. Vďaka internetu prišla príležitosť spoznať iných zberateľov.

Začal som teda vymieňať a predávať svoje prebytky. Za získané peniaze som obratom nakupoval kúsky, ktoré mi chýbali. Zbierka sa začala rozrastať neuveriteľne rýchlym tempom. Veľmi som sa z toho tešil a venoval som sa jej každý večer.

Moja zberateľská súčasnosť

Postupom času sa k minciam, bankovkám či známkam pridali medaile, vyznamenia, dokumenty, keramika, porcelán, knihy a plno rôznych zo začiatku pre mňa nepoznaných zberateľských oblastí. Veľmi rýchlo pribúdajú ďalšie, lebo zbieram to, čo sa mi páči. A verte, že mne sa páči toho plno.

Dostal som sa do štádiá, kedy chcem nielen dostávať ale aj dávať. Rád sa podelím so svojimi zberateľskými prebytkami a informáciami, ktoré som počas rokov nazhromažďoval.

Práve týmto smerom sa uberá aj tento môj projekt www.svetvykupu.sk.

Viac o mne si môžete prečítať tu.Števo