Royal Dux – 15 najčastejších sošiek zvierat v našich domovoch

V roku 1794 bol v Klášterci vyrobený prvý český porcelán. Neskôr začínajú vznikať továrne na jeho výrobu. Medzi prvé patrí továreň v Duchcově. Tá bola založená v roku 1853. Na začiatku vyrábala keramické úžitkové predmety. Neskôr továreň kupuje Eduard Eichler a v roku 1860 zakladá firmu E. Eichler Thonwaren – Fabrik. V roku 1898 sa z nej stáva akciová spoločnosť a mení svoje meno na Duxer Porzellan – Manufaktur, A – G.


Okolo roku 1900 sa prvýkrát stretávame s tradičným označením výrobkov Royal Dux – trojuholník vyrobený z ružovej hmoty s nápisom ROYAL DUX BOHEMIA. Do začiatku prvej svetovej vojny továreň zažíva nebývaný rozmach. Vyrábané predmety sú určené hlavne na export. Obchodné vzťahy má po celej Európe a Severnej Amerike.

V období prvej svetovej vojny zažíva továreň značné finančné problémy. Tie pokračujú aj v medzivojnovom období. Obchodné exportné vzťahy sa vďaka vojne ukončené. Až od polovice 50. rokov opäť začína továreň získavať stratené exportné pozície. Pestrosť, kvalita a rozmanitosť výroby zaručuje, že bude uspokojený každý zákazník.

V roku 1992 bola Duchcovská manufaktúra premenovaná na Porcelánová manufaktura Royal Dux Bohemia a.s. a v roku 1997 sa stáva členom skupiny Český Porcelán.


Prezrime si teraz spoločne 15 najčastejších sošiek zvieratiek, s ktorými sa stretávame v našich domovoch.


Ležiaci pes – Nemecký vlčiak

Srnky v behu

Psy na stope

Srnka

Kôň

Pes s kačkou

Srnec so srnou

Ryba – Zubáč na podstavci

Bažant

Srna

Tetrov

Srnec

Kôň na podstavci

Pastelový sloník

Súsošie poľovníckych psov


Števo