Čo mám vlastne zbierať?

Kladiete si túto otázku a neviete sa rozhodnúť? Moja osobná rada pre Vás znie - choďte za svojim srdcom.

Zberateľstvo je v prvom rade o vášni a láske k tým malým papierikom (známkam, bankovkám), okrúhlym plieškom (minciam) alebo vo svojej podstate k čomukoľvek.

K čomukoľvek čo vás naplní pocitom šťastia. V dnešnej dobe môžete zbierať v podstate hocičo.


Pred viac ako desiatimi rokmi som si túto otázku položil aj ja. Bol som študentom na strednej škole a peňazí som nemal nazvyš. Začal som sa teda venovať zbieraniu Československých mincí.

Najprv som ich zbieral len druhovo, neskôr podľa ročníkov. Postupne však prichádzali do mojich rúk aj mince Františka Jozefa I., a tak som sa pustil aj do nich.

V tom období mi nezáležalo na kvalite mincí. Bol som vďačný za každý nový kus v zbierke. Tešil som sa z neho a každý večer som si prezeral album s mincami.

O pár mesiacov som k minciam pridal bankovky. Väčšina z nich bola z povojnového Československa. V roku 2009 som sa rozhodol, že budem zbierať všetky mince a sady, ktoré Slovensko od tohto roku vydá. Následne prišla príležitosť kúpiť zbierku amerických známok v kompletných blokoch. Neodolal som. A tak som sa začal venovať aj zbieraniu známok.

Medzitým sa mi doma v kartónoch hromadili ďalšie známky a mince. Väčšiu z nich nemám ešte ani dnes roztriedenú.

Na mojej zberateľskej ceste mi učarovali aj odznaky a legitimácie. Ďalším medzníkom bolo pre mňa začatie zbierania obálok a starých dokumentov.

Fascinujú ma prekrásne známky, dokumenty, obálky, kolky, mince, bankovky, ktoré sú pre mňa umeleckými dielami. Rád si odložim aj pekné porcelánové sošky z Českoslovenka. Keramika a krištáľ si takisto našli miesto na mojich poličkách.

Ak sa obzriem na pár predchádzajúcich riadkov zisťujem, že už dnes z toho v podstate nezbieram nič a zároveň zbieram všetko. Zameriavam sa len na to, čo sa mi zapáči.

Tak ako sa moje zberateľské záujmy rokmi formovali, tak som aj veľa vecí prestal zbierať. Pre mňa to bol prirodzený vývoj, ktorý pravdepodobne čaká každého z nás.

Vždy sa totiž objaví nejaká pre nás zaujímavejšia neprebádaná zberateľská oblasť.


Týmto mojím skutočným príbehom som vám priblížiť jednu zberateľskú cestu. Na jej základe už teda vidíte, že správna odpoveď na to čo zbierať neexistuje. Zbierajte to, čo vás priťahuje. Z čoho sa vám rýchlejšie rozbúcha srdce a roztrasú kolená.

Samozrejme, že si môžete nechať poradiť od odborníka na danú oblasť a nechať sa ním viesť. Je úžasné mať po svojom boku niekoho, kto sa zaujíma o to čo vy a vie vám pomôcť. Odovzdá vám svoje zberateľské skúsenosti. Každému zberateľovi by som odporúčal, aby mal po svojom boku skúsenejšieho kolegu.

Avšak nezabúdajte, že zberateľstvo je v prvom rade o láske k papierikom a plieškom.

Števo